POT 500 OHM 50W WIREWOUND LINEAR
Product Attributes:
SeriesJ
Product StatusActive
Resistance (Ohms)500
Tolerance±10%
Power (Watts)50W
Built in SwitchNone
Number of Turns1.0
Features-
TaperLinear
Number of Gangs1
Adjustment TypeUser Defined
Temperature Coefficient-
Rotation300°
Resistive MaterialWirewound
Termination StyleSolder Lug
Actuator TypeFlatted
Actuator Length0.875" (22.23mm)
Actuator Diameter0.250" (6.35mm)
Bushing Thread3/8-32
Mounting TypePanel Mount
TT-DKEY-RJS500E-ND
in stockINR 20517.12
Ohmite
1 1
Ohmite RJS500E-ND
Ohmite RJS500E-ND
Sku: TT-DKEY-RJS500E-ND
Description of product
Product Attributes:
SeriesJ
Product StatusActive
Resistance (Ohms)500
Tolerance±10%
Power (Watts)50W
Built in SwitchNone
Number of Turns1.0
TaperLinear
Number of Gangs1
Adjustment TypeUser Defined
Temperature Coefficient-
Rotation300°
Resistive MaterialWirewound
Termination StyleSolder Lug
Actuator TypeFlatted