POT 1 OHM 25W WIREWOUND LINEAR
Product StatusActive
Resistance (Ohms)1
Tolerance±10%
Power (Watts)25W
Actuator TypeFlatted
Actuator Length0.750" (19.05mm)
Actuator Diameter0.250" (6.35mm)
Bushing Thread3/8-32
Mounting TypePanel Mount
TT-DKEY-RHS1R0E-ND
in stockINR 16241.76
Ohmite
1 1
Ohmite RHS1R0E-ND
Ohmite RHS1R0E-ND
Sku: TT-DKEY-RHS1R0E-ND
Description of product
POT 1 OHM 25W WIREWOUND LINEAR
Product StatusActive
Resistance (Ohms)1
Tolerance±10%
Power (Watts)25W
Actuator TypeFlatted