RES 7.5 OHM 5% 30W TO220-2
Product StatusActive
Resistance7.5 Ohms
Tolerance±5%
Power (Watts)30W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200, Current Sense, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-50°C ~ 150°C
Package / CaseTO-220-2 Full Pack
Supplier Device PackageTO-220-2
Size / Dimension0.410" L x 0.125" W (10.41mm x 3.18mm)
Height - Seated (Max)0.760" (19.30mm)
Number of Terminations2
Failure Rate-
TT-DKEY-PWR221T-30-7R50J-ND
in stockINR 740.7449999999999
Bourns Inc.
1 1
Bourns Inc. PWR221T-30-7R50J-ND
Sku: TT-DKEY-PWR221T-30-7R50J-ND
Description of product
RES 7.5 OHM 5% 30W TO220-2
Product StatusActive
Resistance7.5 Ohms
Tolerance±5%
Power (Watts)30W
CompositionThick Film