RES 33 OHM 5% 35W TO220-2
Product StatusActive
Resistance33 Ohms
Tolerance±5%
Power (Watts)35W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200, Current Sense, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseTO-220-2, Variant
Supplier Device PackageTO-220-2
Size / Dimension0.398" L x 0.157" W (10.10mm x 4.00mm)
Height - Seated (Max)0.575" (14.60mm)
Number of Terminations2
Failure Rate-
TT-DKEY-PWR220T-35-33R0J-ND
in stockINR 472.90500000000003
Bourns Inc.
1 1
Bourns Inc. PWR220T-35-33R0J-ND
Sku: TT-DKEY-PWR220T-35-33R0J-ND
Description of product
RES 33 OHM 5% 35W TO220-2
Product StatusActive
Resistance33 Ohms
Tolerance±5%
Power (Watts)35W
CompositionThick Film