68a5a9cdd2c5937f7cd6941b Pro-Range (E50S8G5-1000Z-G24N) Rotary Incremental Encoder – 50mm,Photoelectric, ABZ 3 Channels, 1000 PPR https://www.tenettech.com/s/59c9e4669bd3e7c70c5f5e6c/68a5a9ced2c5937f7cd69422/r190538.jpg
For Customization:
Rotary Incremental Encoder,E50S8G5-1000Z-G24N
Note: Refer to datasheet in the ATTACHMENTS section for more info. regd. the product.
Features:
  1. High Resolution: 1000 pulses per revolution for precise measurements.
  2. Compact Design: 50 mm outer diameter, 6mm x 15mm shaft for easy integration.
  3. Flexible Power: Operates on 5V-24V for versatile system compatibility.
  4. Easy Installation: User-friendly mounting for quick setup.
  5. Trusted Brand: Manufactured by Pro-Range 128 for quality and reliability.
Package Includes:
1 x Pro-Range Rotary Incremental Encoder Photoelectric Type  Models E50S8G5-1000Z-G24N
TT-RB-R190538
in stockINR 2568
1 1
R190538.jpg
Pro-Range (E50S8G5-1000Z-G24N) Rotary Incremental Encoder – 50mm,Photoelectric, ABZ 3 Channels, 1000 PPR
Sku: TT-RB-R190538
Description of product
For Customization: