68a5aa502fa22ec45d179c1a Pro-Range 0~1000psi, 0.5~4.5V, NPT1/4, Pressure Transducer PR12-P120-1000-1/4 https://www.tenettech.com/s/59c9e4669bd3e7c70c5f5e6c/68a5aa512fa22ec45d179c21/r214163-1.jpg
This is a high-accuracy Pressure Transducer designed to measure pressures up to 1000 psi. It delivers a 0.5 to 4.5V analog output, making it compatible with a wide range of electronic monitoring and control systems. Equipped with both NPT1/4  threaded connections, it offers flexible installation options to suit various system configurations.
Note :For more information, refer the datasheet in attachments.
Features:
  1. Pressure range: 0~1000psi
  2. Output signal: 0.5–4.5V (with 5V supply)
  3. Thread type: NPT1/4
  4. Compact and space-saving design
  5. High accuracy and fast response time
Package Includes:
1 x Pro-Range PR12-P120-1000-1/4 Pressure Transducers
TT-RB-R214163
in stockINR 2061
1 1
R214163-1.jpg
Pro-Range 0~1000psi, 0.5~4.5V, NPT1/4, Pressure Transducer PR12-P120-1000-1/4
Sku: TT-RB-R214163
Description of product
  1. Pressure range: 0~1000psi