POT 10K OHM 1/10W CARBON LINEAR
Product Attributes:
SeriesPro Audio PRM16
Product StatusActive
Resistance (Ohms)10k
Tolerance±20%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
Built in SwitchNone
Number of Turns1.0
FeaturesMotorized
TaperLinear
Number of Gangs2
Adjustment TypeSide Adjustment
Temperature Coefficient-
Rotation300°
Resistive MaterialCarbon
Termination StylePC Pins
Actuator TypeKnurled and Slotted
Actuator Length0.787" (20.00mm)
Actuator Diameter0.236" (6.00mm)
Bushing ThreadM7 x 0.75
Mounting TypePanel Mount
TT-DKEY-PRM162-K420K-103B1-ND
in stockINR 1895.712
Bourns Inc.
1 1
Bourns Inc. PRM162-K420K-103B1-ND
Sku: TT-DKEY-PRM162-K420K-103B1-ND
Description of product
Product Attributes:
SeriesPro Audio PRM16
Product StatusActive
Resistance (Ohms)10k
Tolerance±20%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
Built in SwitchNone
Number of Turns1.0
FeaturesMotorized
TaperLinear
Number of Gangs2
Adjustment TypeSide Adjustment
Temperature Coefficient-
Rotation300°
Resistive MaterialCarbon
Termination StylePC Pins