POT 4.7K OHM 3W CERMET LINEAR
Product Attributes:
SeriesPE30
Product StatusActive
Resistance (Ohms)4.7k
Tolerance±10%
Power (Watts)3W
Built in SwitchNone
Number of Turns1.0
FeaturesSealed
TaperLinear
Number of Gangs1
Adjustment TypeUser Defined
Temperature Coefficient±150ppm/°C
Rotation300°
Resistive MaterialCermet
Termination StyleSolder Lug
Actuator TypeSlotted
Actuator Length0.984" (25.00mm)
Actuator Diameter0.236" (6.00mm)
Bushing ThreadM10 x 0.75
Mounting TypePanel Mount
TT-DKEY-PE30FL-4.7KA-ND
in stockINR 6117.119999999999
Vishay Sfernice
1 1
Vishay Sfernice PE30FL-4.7KA-ND
Sku: TT-DKEY-PE30FL-4.7KA-ND
Description of product
POT 4.7K OHM 3W CERMET LINEAR
Product Attributes:
SeriesPE30
Product StatusActive
Resistance (Ohms)4.7k
Tolerance±10%
Power (Watts)3W
Built in SwitchNone
Number of Turns1.0
FeaturesSealed
TaperLinear
Number of Gangs1
Adjustment TypeUser Defined
Rotation300°
Resistive MaterialCermet
Termination StyleSolder Lug
Actuator TypeSlotted