POT 10K OHM 3/4W PLASTIC LINEAR
Product Attributes:
SeriesPC-Slimline
Product StatusActive
Resistance (Ohms)10k
Tolerance±20%
Power (Watts)0.75W, 3/4W
Built in SwitchNone
Number of Turns1.0
Features-
TaperLinear
Number of Gangs1
Adjustment TypeTop Adjustment
Temperature Coefficient±1000ppm/°C
Rotation300°
Resistive MaterialConductive Plastic
Termination StylePC Pins
Actuator TypeSlotted
Actuator Length0.750" (19.05mm)
Actuator Diameter0.250" (6.35mm)
Bushing ThreadM9 x 0.75
Mounting TypePanel Mount
TT-DKEY-PCW1J-B24-BAB103L-ND
in stockINR 861.952
Bourns Inc.
1 1
Bourns Inc. PCW1J-B24-BAB103L-ND
Sku: TT-DKEY-PCW1J-B24-BAB103L-ND
Description of product
Product Attributes:
SeriesPC-Slimline
Product StatusActive
Resistance (Ohms)10k
Tolerance±20%
Power (Watts)0.75W, 3/4W
Built in SwitchNone
Number of Turns1.0
TaperLinear
Number of Gangs1
Adjustment TypeTop Adjustment
Rotation300°
Termination StylePC Pins
Actuator TypeSlotted