POT 10K OHM 1W CERMET LINEAR
Product Attributes:
SeriesP16
Product StatusActive
Resistance (Ohms)10k
Tolerance±20%
Power (Watts)1W
Built in SwitchNone
Number of Turns1.0
FeaturesSealed
TaperLinear
Number of Gangs1
Adjustment TypeUser Defined
Temperature Coefficient±150ppm/°C
Rotation300°
Resistive MaterialCermet
Termination StyleSolder Lug
Actuator TypeKnob
Actuator Length0.346" (8.80mm)
Actuator Diameter0.630" (16.00mm)
Bushing ThreadM10 x 0.75
Mounting TypePanel Mount
TT-DKEY-P16NP-10K-ND
in stockINR 2923.2000000000003
Vishay Sfernice
1 1
Vishay Sfernice P16NP-10K-ND
Vishay Sfernice P16NP-10K-ND
Sku: TT-DKEY-P16NP-10K-ND
Description of product
POT 10K OHM 1W CERMET LINEAR
Product Attributes:
SeriesP16
Product StatusActive
Resistance (Ohms)10k
Tolerance±20%
Power (Watts)1W
Built in SwitchNone
Number of Turns1.0
FeaturesSealed
TaperLinear
Number of Gangs1
Adjustment TypeUser Defined
Rotation300°
Resistive MaterialCermet
Termination StyleSolder Lug
Actuator TypeKnob
Actuator Length0.346" (8.80mm)