VARISTOR 12V 20A 0603
Product Attributes:
Series-
Product StatusActive
Maximum AC Volts-
Maximum DC Volts6.7 V
Varistor Voltage (Min)-
Varistor Voltage (Typ)12 V
Varistor Voltage (Max)-
Current - Surge20 A
Energy-
Number of Circuits1
Capacitance @ Frequency250 pF @ 1 MHz
Operating Temperature-40°C ~ 85°C (TA)
Features-
Mounting TypeSurface Mount, MLCV
Package / Case0603 (1608 Metric)
TT-DKEY-P12005TR-ND,P12005CT-ND,P12005DKR-ND
in stockINR 64.17
Panasonic Electronic Components
1 1
Panasonic Electronic Components P12005TR-ND,P12005CT-ND,P12005DKR-ND
Sku: TT-DKEY-P12005TR-ND,P12005CT-ND,P12005DKR-ND
Description of product
VARISTOR 12V 20A 0603
Product Attributes:
Series-
Product StatusActive
Maximum AC Volts-
Maximum DC Volts6.7 V
Varistor Voltage (Min)-
Varistor Voltage (Typ)12 V
Varistor Voltage (Max)-
Current - Surge20 A
Energy-
Number of Circuits1