601e70804b0043780f537512 Nextion NX8048T050 - 5.0" LCD TFT HMI Intelligent Touch Display https://www.tenettech.com/s/59c9e4669bd3e7c70c5f5e6c/601e70814b0043780f537515/59f2df877523c7c529477d86.jpg
It's easy to adapt Nextion family HMI to existing projects. Users just need to provide it a UART.
Nextion 5.0'' HMI Arduino TFT Lcd Intelligent Display Module Screen with integrated 4-wire Resistive Touch Panel 800x480 NX8048T050 is a powerful 5.0'' HMI, which is member of Nextion family. Features include: a 5.0" TFT 800x480 resistive touch screen display, 16M Flash, 2KByte RAM, 65k colors.
Package include: a Nextion 5.0'' display, a wire, a power supply test board
Features
  • Compatible with Raspberry Pi A+, B+ and Raspberry Pi 2, Arduino
  • 800 x 480 Resolution
  • RGB 65K true to life colours
  • TFT Screen with integrated 4-wire Resistive Touch Panel For Raspberry Pi and Arduino
  • Easy 4 pin interface to any TTL Serial Host For Arduino
  • 16M Flash memory for User Application Code and Date
  • On board micro-SD card for firmware upgrade
  • Visual Area:108mm(L)×64.8mm(W)
  • Adjustable Brightness:0~230 nit, the interval of adjustment is 1%
  • 5V410mA power consumption
  • CE/EMC, RoHS certified (certificates)
TT-IS-IM150416006
in stockINR 8590.4
ITEAD STUDIO
1 1
Nextion NX8048T050 - 5.0" LCD TFT HMI Intelligent Touch Display
Sku: TT-IS-IM150416006
Description of product
  • 800 x 480 Resolution
  • RGB 65K true to life colours