RES 0.4 OHM 1% 100W TO247
Product StatusActive
Resistance400 mOhms
Tolerance±1%
Power (Watts)100W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient0/ +200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseTO-247-2
Supplier Device PackageTO-247
Size / Dimension0.620" L x 0.195" W (15.75mm x 4.95mm)
Height - Seated (Max)0.825" (20.96mm)
Number of Terminations2
Failure Rate-
TT-DKEY-MP9100-0.40F-ND
in stockINR 2259.9
Caddock Electronics Inc.
1 1
Caddock Electronics Inc. MP9100-0.40F-ND
Sku: TT-DKEY-MP9100-0.40F-ND
Description of product
RES 0.4 OHM 1% 100W TO247
Product StatusActive
Resistance400 mOhms
Tolerance±1%
Power (Watts)100W
CompositionThick Film
Package / CaseTO-247-2
Supplier Device PackageTO-247