RES 0.05 OHM 1% 60W TO220
Product Status Active
Resistance 50 mOhms
Tolerance ±1%
Power (Watts) 60W
Composition Thick Film
Features Current Sense, Moisture Resistant, Non-Inductive, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient 0/ +100ppm/°C
Operating Temperature -55°C ~ 150°C
Package / Case TO-220-2 Full Pack
Supplier Device Package TO-220
Size / Dimension 0.410" L x 0.175" W (10.41mm x 4.45mm)
Height - Seated (Max) 0.650" (16.52mm)
Number of Terminations 2
Failure Rate -
TT-DKEY-MP2060-0.050F-ND
Caddock Electronics Inc.
1 1
Caddock Electronics Inc. MP2060-0.050F-ND
Sku: TT-DKEY-MP2060-0.050F-ND
Description of product
RES 0.05 OHM 1% 60W TO220
Product Status Active
Resistance 50 mOhms
Tolerance ±1%
Power (Watts) 60W
Composition Thick Film
Supplier Device Package TO-220