SENSOR CURRENT HALL 25MT AC/DC
Product Attributes:
SeriesTriaxis®
Product StatusActive
For MeasuringAC/DC
Sensor TypeHall Effect, Open Loop
Current - Sensing25mT
Number of Channels1
OutputRatiometric, Voltage or PWM (Selectable)
Sensitivity77.5mV/mT
FrequencyDC ~ 90kHz
Linearity±0.5%
Accuracy±1%
Voltage - Supply4.5V ~ 5.5V
Response Time8µs
Current - Supply (Max)12mA
Operating Temperature-40°C ~ 150°C
PolarizationBidirectional
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Supplier Device Package8-SOIC
TT-DKEY-MLX91206LDC-CAH-004-TU-ND
in stockINR 1254.105
Melexis Technologies NV
1 1
Melexis Technologies NV MLX91206LDC-CAH-004-TU-ND
Sku: TT-DKEY-MLX91206LDC-CAH-004-TU-ND
Description of product
SENSOR CURRENT HALL 25MT AC/DC
Product Attributes:
SeriesTriaxis®
Product StatusActive
For MeasuringAC/DC
Current - Sensing25mT
Number of Channels1
Sensitivity77.5mV/mT
FrequencyDC ~ 90kHz
Linearity±0.5%
Accuracy±1%
Voltage - Supply4.5V ~ 5.5V
Response Time8µs
Current - Supply (Max)12mA
PolarizationBidirectional
Mounting TypeSurface Mount