RES 10 OHM 50W 5% TO220
Product StatusActive
Resistance10 Ohms
Tolerance±5%
Power (Watts)50W
CompositionThick Film
FeaturesNon-Inductive
Temperature Coefficient±150ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseTO-220-2
Supplier Device PackageTO-220
Size / Dimension0.409" L x 0.126" W (10.40mm x 3.20mm)
Height - Seated (Max)0.650" (16.50mm)
Number of Terminations2
Failure Rate-
TT-DKEY-LT50J-10-ND
in stockINR 1104.84
Vishay Sfernice
1 1
Vishay Sfernice LT50J-10-ND
Vishay Sfernice LT50J-10-ND
Sku: TT-DKEY-LT50J-10-ND
Description of product
RES 10 OHM 50W 5% TO220
Product StatusActive
Resistance10 Ohms
Tolerance±5%
Power (Watts)50W
CompositionThick Film
FeaturesNon-Inductive
Package / CaseTO-220-2
Supplier Device PackageTO-220