CAP LITH HYB 165F 0/20% 48V CHAS
Product StatusActive
Capacitance165 F
Tolerance0%, +20%
Voltage - Rated48 V
ESR (Equivalent Series Resistance)6mOhm
Lifetime @ Temp.1500 Hrs @ 65°C
TerminationScrew Terminals
Mounting TypeChassis Mount
Package / CaseModule
Lead Spacing-
Size / Dimension16.457" L x 7.795" W (418.00mm x 198.00mm)
Height - Seated (Max)7.087" (180.00mm)
Operating Temperature-40°C ~ 65°C
TT-DKEY-2610-UM0165-048-ATH-ND
in stockINR 349020.08
LICAP Technologies, Inc.
1 1
LICAP Technologies, Inc. 2610-UM0165-048-ATH-ND
Sku: TT-DKEY-2610-UM0165-048-ATH-ND
Description of product
Product StatusActive
Capacitance165 F
Tolerance0%, +20%
Voltage - Rated48 V
TerminationScrew Terminals
Mounting TypeChassis Mount
Package / CaseModule
Lead Spacing-