CAP ALUM 220UF 20% 450V SNAP TH
Product Attributes:
SeriesLGN
Product StatusActive
Capacitance220 µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated450 V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-25°C ~ 105°C
PolarizationPolar
Ratings-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current @ Low Frequency1.05 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency-
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension1.181" Dia (30.00mm)
Height - Seated (Max)1.260" (32.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can - Snap-In
TT-DKEY-LGN2W221MELB30-ND
in stockINR 709.072
Nichicon
1 1
Nichicon LGN2W221MELB30-ND
Nichicon LGN2W221MELB30-ND
Sku: TT-DKEY-LGN2W221MELB30-ND
Description of product
Product Attributes:
SeriesLGN
Product StatusActive
Capacitance220 µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated450 V
PolarizationPolar
Ratings-
ApplicationsGeneral Purpose
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)