RES CHAS MNT 3K OHM 5% 50W
Part StatusActive
Resistance3 kOhms
Tolerance±5%
Power (Watts)50W
CompositionWirewound
Temperature Coefficient±260ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 350°C
Mounting FeatureBrackets (not included)
Size / Dimension0.563" Dia x 4.000" L (14.30mm x 101.60mm)
Failure Rate-
TT-DKEY-L50J3K0E-ND
in stockINR 1643.85804
Ohmite
1 1
Ohmite L50J3K0E-ND
Ohmite L50J3K0E-ND
Sku: TT-DKEY-L50J3K0E-ND
Description of product
RES CHAS MNT 3K OHM 5% 50W
Part StatusActive
Resistance3 kOhms
Tolerance±5%
Power (Watts)50W
CompositionWirewound