RES CHAS MNT 15K OHM 5% 50W
Product Attributes:
Series270
Part StatusActive
Resistance15 kOhms
Tolerance±5%
Power (Watts)50W
CompositionWirewound
Temperature Coefficient±260ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 350°C
FeaturesFlame Retardant Coating, Safety
Coating, Housing TypeVitreous Enamel Coated
Mounting FeatureBrackets (not included)
Size / Dimension0.563" Dia x 4.000" L (14.30mm x 101.60mm)
Height - Seated (Max)-
Lead StyleSolder Lugs
Package / CaseRadial, Tubular
Failure Rate-
TT-DKEY-L50J15K-ND
in stockINR 1750.10418
Ohmite
1 1
Ohmite L50J15K-ND
Ohmite L50J15K-ND
Sku: TT-DKEY-L50J15K-ND
Description of product
RES CHAS MNT 15K OHM 5% 50W
Product Attributes:
Series270
Part StatusActive
Resistance15 kOhms
Tolerance±5%
Power (Watts)50W
CompositionWirewound