RES CHAS MNT 5K OHM 5% 100W
Part StatusActive
Resistance5 kOhms
Tolerance±5%
Power (Watts)100W
CompositionWirewound
Temperature Coefficient±260ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 350°C
Mounting FeatureBrackets (not included)
Size / Dimension0.752" Dia x 6.500" L (19.10mm x 165.10mm)
Failure Rate-
TT-DKEY-L100J5K0E-ND
in stockINR 2110.4721
Ohmite
1 1
Ohmite L100J5K0E-ND
Ohmite L100J5K0E-ND
Sku: TT-DKEY-L100J5K0E-ND
Description of product
RES CHAS MNT 5K OHM 5% 100W
Part StatusActive
Resistance5 kOhms
Tolerance±5%
Power (Watts)100W
CompositionWirewound