RES CHAS MNT 1 OHM 5% 100W
Product Attributes:
Series270
Part StatusActive
Resistance1 Ohms
Tolerance±5%
Power (Watts)100W
CompositionWirewound
Temperature Coefficient±400ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 350°C
FeaturesFlame Retardant Coating, Safety
Coating, Housing TypeVitreous Enamel Coated
Mounting FeatureBrackets (not included)
Size / Dimension0.752" Dia x 6.500" L (19.10mm x 165.10mm)
Height - Seated (Max)-
Lead StyleSolder Lugs
Package / CaseRadial, Tubular
Failure Rate-
TT-DKEY-L100J1R0E-ND
in stockINR 2239.68624
Ohmite
1 1
Ohmite L100J1R0E-ND
Ohmite L100J1R0E-ND
Sku: TT-DKEY-L100J1R0E-ND
Description of product
RES CHAS MNT 1 OHM 5% 100W
Product Attributes:
Series270
Part StatusActive
Resistance1 Ohms
Tolerance±5%
Power (Watts)100W
CompositionWirewound