61dd2be5eb60371a83456dfd Stackpole Electronics Inc KAL50FB250R-ND https://www.tenettech.com/s/59c9e4669bd3e7c70c5f5e6c/61dd2be6eb60371a83456e5a/kalpercent20seriespercent2050x29mm.jpg
RES CHAS MNT 250 OHM 1% 50W
Part StatusActive
Resistance250 Ohms
Tolerance±1%
Power (Watts)50W
CompositionWirewound
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 275°C
Mounting FeatureFlanges
Size / Dimension1.968" L x 1.140" W (49.99mm x 28.96mm)
Height - Seated (Max)0.641" (16.28mm)
Failure Rate-
TT-DKEY-KAL50FB250R-ND
in stockINR 522.59856
Stackpole Electronics Inc
1 1
Stackpole Electronics Inc KAL50FB250R-ND
Sku: TT-DKEY-KAL50FB250R-ND
Description of product
RES CHAS MNT 250 OHM 1% 50W
Part StatusActive
Resistance250 Ohms
Tolerance±1%
Power (Watts)50W
CompositionWirewound
Mounting FeatureFlanges