RES CHAS MNT 10 OHM 1% 25W
Product Attributes:
SeriesKAL
Part StatusActive
Resistance10 Ohms
Tolerance±1%
Power (Watts)25W
CompositionWirewound
Temperature Coefficient±30ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 275°C
FeaturesMoisture Resistant
Coating, Housing TypeAluminum
Mounting FeatureFlanges
Size / Dimension1.062" L x 1.080" W (26.97mm x 27.43mm)
Height - Seated (Max)0.577" (14.66mm)
Lead StyleSolder Lugs
Package / CaseAxial, Box
Failure Rate-
TT-DKEY-KAL25FB10R0-ND
in stockINR 442.19142
Stackpole Electronics Inc
1 1
Stackpole Electronics Inc KAL25FB10R0-ND
Sku: TT-DKEY-KAL25FB10R0-ND
Description of product
RES CHAS MNT 10 OHM 1% 25W
Product Attributes:
SeriesKAL
Part StatusActive
Resistance10 Ohms
Tolerance±1%
Power (Watts)25W
CompositionWirewound
FeaturesMoisture Resistant
Coating, Housing TypeAluminum
Mounting FeatureFlanges