RES CHAS MNT 50 OHM 5% 50W
Part StatusActive
Resistance50 Ohms
Tolerance±5%
Power (Watts)50W
CompositionWirewound
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Mounting FeatureFlanges
Size / Dimension1.933" L x 0.559" W (49.10mm x 14.20mm)
Height - Seated (Max)0.583" (14.80mm)
Failure Rate-
TT-DKEY-HS5050RJ-ND
in stockINR 683.3937
Ohmite
1 1
Ohmite HS5050RJ-ND
Ohmite HS5050RJ-ND
Sku: TT-DKEY-HS5050RJ-ND
Description of product
RES CHAS MNT 50 OHM 5% 50W
Part StatusActive
Resistance50 Ohms
Tolerance±5%
Power (Watts)50W
CompositionWirewound
Mounting FeatureFlanges