RES CHAS MNT 50 OHM 5% 25W
Part StatusActive
Resistance50 Ohms
Tolerance±5%
Power (Watts)25W
CompositionWirewound
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Mounting FeatureFlanges
Size / Dimension1.075" L x 0.559" W (27.30mm x 14.20mm)
Height - Seated (Max)0.583" (14.80mm)
Failure Rate-
TT-DKEY-HS2550RJ-ND
in stockINR 578.58306
Ohmite
1 1
Ohmite HS2550RJ-ND
Ohmite HS2550RJ-ND
Sku: TT-DKEY-HS2550RJ-ND
Description of product
RES CHAS MNT 50 OHM 5% 25W
Part StatusActive
Resistance50 Ohms
Tolerance±5%
Power (Watts)25W
CompositionWirewound
Mounting FeatureFlanges