RES CHAS MNT 3.9K OHM 5% 25W
Part StatusActive
Resistance3.9 kOhms
Tolerance±5%
Power (Watts)25W
CompositionWirewound
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Mounting FeatureFlanges
Size / Dimension1.075" L x 0.559" W (27.30mm x 14.20mm)
Height - Seated (Max)0.583" (14.80mm)
Failure Rate-
TT-DKEY-HS253K9J-ND
in stockINR 578.58306
Ohmite
1 1
Ohmite HS253K9J-ND
Ohmite HS253K9J-ND
Sku: TT-DKEY-HS253K9J-ND
Description of product
RES CHAS MNT 3.9K OHM 5% 25W
Part StatusActive
Resistance3.9 kOhms
Tolerance±5%
Power (Watts)25W
CompositionWirewound
Mounting FeatureFlanges