RES CHAS MNT 33 OHM 5% 15W
Part StatusActive
Resistance33 Ohms
Tolerance±5%
Power (Watts)15W
CompositionWirewound
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Mounting FeatureFlanges
Size / Dimension0.783" L x 0.440" W (19.90mm x 11.20mm)
Height - Seated (Max)0.433" (11.00mm)
Failure Rate-
TT-DKEY-HS1533RJ-ND
in stockINR 542.69556
Ohmite
1 1
Ohmite HS1533RJ-ND
Ohmite HS1533RJ-ND
Sku: TT-DKEY-HS1533RJ-ND
Description of product
RES CHAS MNT 33 OHM 5% 15W
Part StatusActive
Resistance33 Ohms
Tolerance±5%
Power (Watts)15W
CompositionWirewound
Mounting FeatureFlanges