RES CHAS MNT 15 OHM 5% 10W
Part StatusActive
Resistance15 Ohms
Tolerance±5%
Power (Watts)10W
CompositionWirewound
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Mounting FeatureFlanges
Size / Dimension0.626" L x 0.335" W (15.90mm x 8.50mm)
Height - Seated (Max)0.346" (8.80mm)
Failure Rate-
TT-DKEY-HS1015RJ-ND
in stockINR 534.08256
Ohmite
1 1
Ohmite HS1015RJ-ND
Ohmite HS1015RJ-ND
Sku: TT-DKEY-HS1015RJ-ND
Description of product
RES CHAS MNT 15 OHM 5% 10W
Part StatusActive
Resistance15 Ohms
Tolerance±5%
Power (Watts)10W
CompositionWirewound
Mounting FeatureFlanges