RES 4.7 OHM 5% 2W AXIAL
Product Attributes:
SeriesFWxxA
Product StatusActive
Resistance4.7 Ohms
Tolerance±5%
Power (Watts)2W
CompositionWirewound
FeaturesFusible, Safety
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.236" Dia x 0.472" L (6.00mm x 12.00mm)
Height - Seated (Max)-
Number of Terminations2
Failure Rate-
TT-DKEY-FW20A4R70JACT-ND,FW20A4R70JATB-ND
in stockINR 90.67500000000001
Bourns Inc.
1 1
Bourns Inc. FW20A4R70JACT-ND,FW20A4R70JATB-ND
Sku: TT-DKEY-FW20A4R70JACT-ND,FW20A4R70JATB-ND
Description of product
RES 4.7 OHM 5% 2W AXIAL
Product Attributes:
SeriesFWxxA
Product StatusActive
Resistance4.7 Ohms
Tolerance±5%
Power (Watts)2W
CompositionWirewound
FeaturesFusible, Safety
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial