RES CHAS MNT 100 OHM 5% 55W
Product Attributes:
SeriesStackohm® 250
Part StatusActive
Resistance100 Ohms
Tolerance±5%
Power (Watts)55W
CompositionWirewound
Temperature Coefficient±260ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 350°C
Features-
Coating, Housing TypeVitreous Enamel Coated
Mounting FeatureFlange Braces, Right Angle
Size / Dimension3.500" L x 1.000" W (88.90mm x 25.40mm)
Height - Seated (Max)0.563" (14.29mm)
Lead StyleSolder Lugs
Package / CaseRadial, Flat Oval
Failure Rate-
TT-DKEY-F55J100E-ND
in stockINR 2492.35338
Ohmite
1 1
Ohmite F55J100E-ND
Ohmite F55J100E-ND
Sku: TT-DKEY-F55J100E-ND
Description of product
RES CHAS MNT 100 OHM 5% 55W
Product Attributes:
SeriesStackohm® 250
Part StatusActive
Resistance100 Ohms
Tolerance±5%
Power (Watts)55W
CompositionWirewound