RES CHAS MNT 100 OHM 5% 40W
Product Attributes:
SeriesStackohm® 250
Part StatusActive
Resistance100 Ohms
Tolerance±5%
Power (Watts)40W
CompositionWirewound
Temperature Coefficient±260ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 350°C
Features-
Coating, Housing TypeVitreous Enamel Coated
Mounting FeatureFlange Braces, Right Angle
Size / Dimension2.000" L x 1.000" W (50.80mm x 25.40mm)
Height - Seated (Max)0.563" (14.29mm)
Lead StyleSolder Lugs
Package / CaseRadial, Flat Oval
Failure Rate-
TT-DKEY-F40J100E-ND
in stockINR 2340.17124
Ohmite
1 1
Ohmite F40J100E-ND
Ohmite F40J100E-ND
Sku: TT-DKEY-F40J100E-ND
Description of product
RES CHAS MNT 100 OHM 5% 40W
Product Attributes:
SeriesStackohm® 250
Part StatusActive
Resistance100 Ohms
Tolerance±5%
Power (Watts)40W
CompositionWirewound