RES CHAS MNT 0.1 OHM 10% 200W
Part StatusActive
Resistance100 mOhms
Tolerance±10%
Power (Watts)200W
CompositionWirewound
Temperature Coefficient±400ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 350°C
Mounting FeatureBrackets (not included)
Size / Dimension1.004" Dia x 6.693" L (25.50mm x 170.00mm)
Failure Rate-
TT-DKEY-EVRT170ENR10KE-ND
in stockINR 4935.89976
Ohmite
1 1
Ohmite EVRT170ENR10KE-ND
Ohmite EVRT170ENR10KE-ND
Sku: TT-DKEY-EVRT170ENR10KE-ND
Description of product
RES CHAS MNT 0.1 OHM 10% 200W
Part StatusActive
Resistance100 mOhms
Tolerance±10%
Power (Watts)200W
CompositionWirewound