RES CHAS MNT 10 OHM 5% 200W
Product Attributes:
SeriesEuro-Power
Part StatusActive
Resistance10 Ohms
Tolerance±5%
Power (Watts)200W
CompositionWirewound
Temperature Coefficient±400ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 350°C
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Coating, Housing TypeVitreous Enamel Coated
Mounting FeatureBrackets (not included)
Size / Dimension1.004" Dia x 6.693" L (25.50mm x 170.00mm)
Height - Seated (Max)-
Lead StyleSolder Lugs
Package / CaseRadial, Tubular
Failure Rate-
TT-DKEY-EVRT170EN10RJE-ND
in stockINR 4935.89976
Ohmite
1 1
Ohmite EVRT170EN10RJE-ND
Ohmite EVRT170EN10RJE-ND
Sku: TT-DKEY-EVRT170EN10RJE-ND
Description of product
RES CHAS MNT 10 OHM 5% 200W
Product Attributes:
SeriesEuro-Power
Part StatusActive
Resistance10 Ohms
Tolerance±5%
Power (Watts)200W
CompositionWirewound