MOSFET 2N-CH 20V 0.54A SOT26
Product Attributes:
Series-
Product StatusActive
TechnologyMOSFET (Metal Oxide)
Configuration2 N-Channel (Dual)
FET FeatureLogic Level Gate
Drain to Source Voltage (Vdss)20V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C540mA
Rds On (Max) @ Id, Vgs550mOhm @ 540mA, 4.5V
Vgs(th) (Max) @ Id1V @ 250µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs-
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds150pF @ 16V
Power - Max225mW
Operating Temperature-65°C ~ 150°C (TJ)
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseSOT-23-6
Supplier Device PackageSOT-26
Grade-
Qualification-
TT-DKEY-DMN2004DMKDITR-ND,DMN2004DMKDICT-ND,DMN2004DMKDIDKR-ND
in stockINR 41.76
Diodes Incorporated
1 1
Diodes Incorporated DMN2004DMKDITR-ND,DMN2004DMKDICT-ND,DMN2004DMKDIDKR-ND
Sku: TT-DKEY-DMN2004DMKDITR-ND,DMN2004DMKDICT-ND,DMN2004DMKDIDKR-ND
Description of product
MOSFET 2N-CH 20V 0.54A SOT26
Product Attributes:
Series-
Product StatusActive
TechnologyMOSFET (Metal Oxide)
FET FeatureLogic Level Gate
Vgs(th) (Max) @ Id1V @ 250µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs-
Power - Max225mW