DISPLAY 7SEG 0.56" DBL BLU 18DIP
Product Attributes:
Series-
Product StatusActive
Number of Characters2
Size / Dimension0.670" H x 0.984" W x 0.270" D (17.02mm x 25.00mm x 6.86mm)
Digit/Alpha Size0.56" (14.22mm)
Display Type7-Segment
Common PinCommon Anode
ColorBlue
Voltage - Forward (Vf) (Typ)3.3V
Current - Test20mA
Millicandela Rating14mcd
Wavelength - Peak460nm
Power Dissipation (Max)120mW
Package / Case18-DIP (0.600", 15.24mm)
Display Format-
TT-DKEY-DA56-51QBWA/D-ND
in stockINR 751.6800000000001
Kingbright
1 1
Kingbright DA56-51QBWA/D-ND
Kingbright DA56-51QBWA/D-ND
Sku: TT-DKEY-DA56-51QBWA/D-ND
Description of product
Product Attributes:
Series-
Product StatusActive
Number of Characters2
Display Type7-Segment
Common PinCommon Anode
ColorBlue
Current - Test20mA
Millicandela Rating14mcd
Wavelength - Peak460nm
Power Dissipation (Max)120mW