FAN AXIAL 40X20MM 12VDC WIRE
Product StatusActive
Voltage - Rated12VDC
Size / DimensionSquare - 40mm L x 40mm H
Width20.00mm
Air Flow6.3 CFM (0.176m³/min)
Static Pressure0.110 in H2O (27.4 Pa)
Noise16.5dB(A)
RPM5000 RPM
Termination3 Wire Leads
Ingress Protection-
Operating Temperature14 ~ 158°F (-10 ~ 70°C)
Approval AgencyCE, cURus, TUV
Weight0.064 lb (29.03 g)
Power (Watts)560 mW
TT-DKEY-CFM-4020V-150-165-20-ND
in stockINR 1098.72
CUI Devices
1 1
CUI Devices CFM-4020V-150-165-20-ND
Sku: TT-DKEY-CFM-4020V-150-165-20-ND
Description of product
FAN AXIAL 40X20MM 12VDC WIRE
Product StatusActive
Voltage - Rated12VDC
Width20.00mm
Air Flow6.3 CFM (0.176m³/min)
Noise16.5dB(A)
RPM5000 RPM
Termination3 Wire Leads
Ingress Protection-
Approval AgencyCE, cURus, TUV
Weight0.064 lb (29.03 g)
Power (Watts)560 mW