FAN AXIAL 40X20MM 5VDC WIRE
Product Attributes:
SeriesCFM-40V
Product StatusActive
Voltage - Rated5VDC
Size / DimensionSquare - 40mm L x 40mm H
Width20.00mm
Air Flow8.9 CFM (0.249m³/min)
Static Pressure0.220 in H2O (54.8 Pa)
Bearing TypeomniCOOL™ Magnetic Sleeve
Fan TypeTubeaxial
FeaturesAuto Restart, Speed Sensor (Tach)
Noise25.5dB(A)
RPM7000 RPM
Termination3 Wire Leads
Ingress Protection-
Operating Temperature14 ~ 158°F (-10 ~ 70°C)
Approval AgencyCE, cURus, TUV
Weight0.064 lb (29.03 g)
Power (Watts)870 mW
TT-DKEY-CFM-4020V-070-255-20-ND
in stockINR 771.84
CUI Devices
1 1
CUI Devices CFM-4020V-070-255-20-ND
Sku: TT-DKEY-CFM-4020V-070-255-20-ND
Description of product
FAN AXIAL 40X20MM 5VDC WIRE
Product Attributes:
SeriesCFM-40V
Product StatusActive
Voltage - Rated5VDC
Width20.00mm
Air Flow8.9 CFM (0.249m³/min)
Fan TypeTubeaxial
Noise25.5dB(A)
RPM7000 RPM
Termination3 Wire Leads
Ingress Protection-
Approval AgencyCE, cURus, TUV
Weight0.064 lb (29.03 g)
Power (Watts)870 mW