RES 1.5K OHM 5% 1/8W AXIAL
Product StatusActive
Resistance1.5 kOhms
Tolerance±5%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionCarbon Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Safety
Temperature Coefficient0/ -400ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.067" Dia x 0.130" L (1.70mm x 3.30mm)
Failure Rate-
TT-DKEY-CF18JT1K50TR-ND,CF18JT1K50CT-ND
in stockINR 13.95
Stackpole Electronics Inc
1 1
Stackpole Electronics Inc CF18JT1K50TR-ND,CF18JT1K50CT-ND
Sku: TT-DKEY-CF18JT1K50TR-ND,CF18JT1K50CT-ND
Description of product
RES 1.5K OHM 5% 1/8W AXIAL
Product StatusActive
Resistance1.5 kOhms
Tolerance±5%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionCarbon Film
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial