RES 6.8M OHM 5% 1/4W AXIAL
Product StatusActive
Resistance6.8 MOhms
Tolerance±5%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionCarbon Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Safety
Temperature Coefficient0/ -1500ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.091" Dia x 0.236" L (2.30mm x 6.00mm)
Failure Rate-
TT-DKEY-CF14JT6M80TR-ND,CF14JT6M80CT-ND
in stockINR 13.95
Stackpole Electronics Inc
1 1
Stackpole Electronics Inc CF14JT6M80TR-ND,CF14JT6M80CT-ND
Sku: TT-DKEY-CF14JT6M80TR-ND,CF14JT6M80CT-ND
Description of product
RES 6.8M OHM 5% 1/4W AXIAL
Product StatusActive
Resistance6.8 MOhms
Tolerance±5%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionCarbon Film
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial