DIODE ZENER 8.2V 250MW SOT23-3
Product Attributes:
SeriesBZX84CxxxLT1G
Product StatusActive
Voltage - Zener (Nom) (Vz)8.2 V
Tolerance±5%
Power - Max250 mW
Impedance (Max) (Zzt)15 Ohms
Current - Reverse Leakage @ Vr700 nA @ 5 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If900 mV @ 10 mA
Operating Temperature-65°C ~ 150°C (TJ)
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseTO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Supplier Device PackageSOT-23-3 (TO-236)
Grade-
Qualification-
TT-DKEY-BZX84C8V2LT1GOSTR-ND,BZX84C8V2LT1GOSCT-ND,BZX84C8V2LT1GOSDKR-ND
in stockINR 20.160000000000004
onsemi
1 1
onsemi BZX84C8V2LT1GOSTR-ND,BZX84C8V2LT1GOSCT-ND,BZX84C8V2LT1GOSDKR-ND
Sku: TT-DKEY-BZX84C8V2LT1GOSTR-ND,BZX84C8V2LT1GOSCT-ND,BZX84C8V2LT1GOSDKR-ND
Description of product
DIODE ZENER 8.2V 250MW SOT23-3
Product Attributes:
SeriesBZX84CxxxLT1G
Product StatusActive
Tolerance±5%
Power - Max250 mW
Impedance (Max) (Zzt)15 Ohms