DIODE ZENER 5.6V 350MW SOT23
Product Attributes:
Series-
Product StatusActive
Voltage - Zener (Nom) (Vz)5.6 V
Tolerance±5%
Power - Max350 mW
Impedance (Max) (Zzt)40 Ohms
Current - Reverse Leakage @ Vr1 µA @ 2 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If900 mV @ 10 mA
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseTO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Supplier Device PackageSOT-23
Grade-
Qualification-
TT-DKEY-BZX84C5V6-TPMSTR-ND,BZX84C5V6-TPMSCT-ND,BZX84C5V6-TPMSDKR-ND
in stockINR 17.28
Micro Commercial Co
1 1
Micro Commercial Co BZX84C5V6-TPMSTR-ND,BZX84C5V6-TPMSCT-ND,BZX84C5V6-TPMSDKR-ND
Sku: TT-DKEY-BZX84C5V6-TPMSTR-ND,BZX84C5V6-TPMSCT-ND,BZX84C5V6-TPMSDKR-ND
Description of product
DIODE ZENER 5.6V 350MW SOT23
Product Attributes:
Series-
Product StatusActive
Tolerance±5%
Power - Max350 mW
Impedance (Max) (Zzt)40 Ohms