68a2d7918ea3b4cee0f2443d BZX84C3V3-E3-08-VISHAY-BZX84C3V3-E3-08-Zener Single Diode, 3.3 V, 300 mW, SOT-23, 3 Pins, 150 °C, Surface Mount https://www.tenettech.com/s/59c9e4669bd3e7c70c5f5e6c/68a2d7928ea3b4cee0f24440/112sot233_web640x640.jpg
BZX84C3V3-E3-08-VISHAY-BZX84C3V3-E3-08-Zener Single Diode, 3.3 V, 300 mW, SOT-23, 3 Pins, 150 °C, Surface Mount. A Zener diode is a special type of diode designed to operate in reverse breakdown or Zener breakdown region. Unlike regular diodes that allow current to flow in one direction and block current in the reverse direction, Zener diodes are engineered to allow current to flow in the reverse direction when the voltage exceeds a specific Zener voltage (also known as the breakdown voltage).
Note: Image for References.
Specifications:
  1. Zener Voltage (V): 3.3
  2. Power Dissipation: 300mW
  3. Tolerance (%): 5%
  4. Case/Package: SOT 23 3
Note: For more technical information, refer the datasheet in Attachments.
Package Includes:
1 x BZX84C3V3-E3-08-VISHAY-BZX84C3V3-E3-08-Zener Single Diode, 3.3 V, 300 mW, SOT-23, 3 Pins, 150 °C, Surface Mount
TT-RB-R199639
in stockINR 9
1 1
112SOT233_web640x640.jpg
BZX84C3V3-E3-08-VISHAY-BZX84C3V3-E3-08-Zener Single Diode, 3.3 V, 300 mW, SOT-23, 3 Pins, 150 °C, Surface Mount
Sku: TT-RB-R199639
Description of product
Note: Image for References.
Specifications:
  1. Zener Voltage (V): 3.3
  2. Power Dissipation: 300mW
  3. Tolerance (%): 5%
  4. Case/Package: SOT 23 3
Package Includes: