DIODE ZENER ARRAY 2.4V SOT363
Product StatusActive
Configuration2 Independent
Voltage - Zener (Nom) (Vz)2.4 V
Tolerance±6%
Power - Max200 mW
Current - Reverse Leakage @ Vr50 µA @ 1 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If900 mV @ 10 mA
Operating Temperature-65°C ~ 150°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case6-TSSOP, SC-88, SOT-363
Supplier Device PackageSOT-363
Impedance (Max) (Zzt)100 Ohms
TT-DKEY-BZX84C2V4S-FDITR-ND,BZX84C2V4S-FDICT-ND,BZX84C2V4S-FDIDKR-ND
in stockINR 41.76
Diodes Incorporated
1 1
Diodes Incorporated BZX84C2V4S-FDITR-ND,BZX84C2V4S-FDICT-ND,BZX84C2V4S-FDIDKR-ND
Sku: TT-DKEY-BZX84C2V4S-FDITR-ND,BZX84C2V4S-FDICT-ND,BZX84C2V4S-FDIDKR-ND
Description of product
DIODE ZENER ARRAY 2.4V SOT363
Product StatusActive
Configuration2 Independent
Tolerance±6%
Power - Max200 mW
Mounting TypeSurface Mount
Supplier Device PackageSOT-363
Impedance (Max) (Zzt)100 Ohms