DISPLAY 7SEG 0.56" TRP RED 28DIP
Product Attributes:
Series-
Product StatusActive
Number of Characters3
Size / Dimension1.480" H x 0.748" W x 0.319" D (37.60mm x 19.00mm x 8.10mm)
Digit/Alpha Size0.56" (14.22mm)
Display Type7-Segment
Common PinCommon Cathode
ColorRed
Voltage - Forward (Vf) (Typ)1.95V
Current - Test20mA
Millicandela Rating73mcd
Wavelength - Peak645nm
Power Dissipation (Max)75mW
Package / Case28-DIP (0.600", 15.24mm)
Display Format-
TT-DKEY-BC56-11SURKWA-ND
in stockINR 871.1999999999999
Kingbright
1 1
Kingbright BC56-11SURKWA-ND
Kingbright BC56-11SURKWA-ND
Sku: TT-DKEY-BC56-11SURKWA-ND
Description of product
Product Attributes:
Series-
Product StatusActive
Number of Characters3
Display Type7-Segment
Common PinCommon Cathode
ColorRed
Current - Test20mA
Millicandela Rating73mcd
Wavelength - Peak645nm
Power Dissipation (Max)75mW