VARISTOR 750V 400A DISC 7MM
Product Attributes:
SeriesVDRS
Product StatusActive
Maximum AC Volts460 V
Maximum DC Volts615 V
Varistor Voltage (Min)675 V
Varistor Voltage (Typ)750 V
Varistor Voltage (Max)825 V
Current - Surge400 A
Energy21J
Number of Circuits1
Capacitance @ Frequency30 pF @ 1 kHz
Operating Temperature-40°C ~ 85°C (TA)
Features-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseDisc 7mm
TT-DKEY-BC1400-ND
in stockINR 83.69999999999999
Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
1 1
Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components BC1400-ND
Sku: TT-DKEY-BC1400-ND
Description of product
VARISTOR 750V 400A DISC 7MM
Product Attributes:
SeriesVDRS
Product StatusActive
Maximum AC Volts460 V
Maximum DC Volts615 V
Varistor Voltage (Min)675 V
Varistor Voltage (Typ)750 V
Varistor Voltage (Max)825 V
Current - Surge400 A
Energy21J
Number of Circuits1
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseDisc 7mm