RES 10 OHM 10% 2.5W RADIAL
Product Attributes:
SeriesPulsEater® A
Product StatusActive
Resistance10 Ohms
Tolerance±10%
Power (Watts)2.5W
CompositionCeramic
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Non-Inductive, Pulse Withstanding, Safety
Temperature Coefficient-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
Package / CaseRadial
Supplier Device PackageRadial Lead
Size / Dimension0.787" L x 0.512" W (20.00mm x 13.00mm)
Height - Seated (Max)0.866" (22.00mm)
Number of Terminations2
Failure Rate-
TT-DKEY-AW100KE-ND
in stockINR 3582.72
Ohmite
1 1
Ohmite AW100KE-ND
Ohmite AW100KE-ND
Sku: TT-DKEY-AW100KE-ND
Description of product
RES 10 OHM 10% 2.5W RADIAL
Product Attributes:
SeriesPulsEater® A
Product StatusActive
Resistance10 Ohms
Tolerance±10%
Power (Watts)2.5W
CompositionCeramic
Temperature Coefficient-
Package / CaseRadial