ADJ PWR RES 120M OHM 300W CHAS
Product Attributes:
SeriesAVE
Product StatusActive
Resistance120 mOhms
Power (Watts)300 W
Tolerance±10%
Adjustment TypeSlide
Diameter1.126" OD, 0.748" ID (28.60mm x 19.00mm)
Length8.500" (215.90mm)
Mounting TypeChassis Mount
TerminationSolder Lug
Package / CaseRadial, 3 Lead, Tubular
TT-DKEY-AVE300-.12-ND
in stockINR 4368
Vishay Huntington Electric Inc.
1 1
Vishay Huntington Electric Inc. AVE300-.12-ND
Sku: TT-DKEY-AVE300-.12-ND
Description of product
ADJ PWR RES 120M OHM 300W CHAS
Product Attributes:
SeriesAVE
Product StatusActive
Resistance120 mOhms
Power (Watts)300 W
Tolerance±10%
Adjustment TypeSlide
Length8.500" (215.90mm)