SENSOR CURRENT HALL 50A 5-CB
Product Attributes:
Series-
Product StatusActive
For MeasuringAC/DC
Sensor TypeHall Effect
Current - Sensing50A
Number of Channels1
OutputRatiometric, Voltage
Sensitivity26.4mV/A
FrequencyDC ~ 200kHz
Linearity±0.9%
Accuracy-
Voltage - Supply3V ~ 3.6V
Response Time2.5µs
Current - Supply (Max)15mA
Operating Temperature-40°C ~ 150°C
PolarizationBidirectional
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case5-CB Formed Leads, PFF
Supplier Device Package5-CB Module
GradeAutomotive
QualificationAEC-Q100
TT-DKEY-ACS773LCB-050B-PFF-T-ND
in stockINR 1308.96
Allegro MicroSystems
1 1
Allegro MicroSystems ACS773LCB-050B-PFF-T-ND
Sku: TT-DKEY-ACS773LCB-050B-PFF-T-ND
Description of product
SENSOR CURRENT HALL 50A 5-CB
Product Attributes:
Series-
Product StatusActive
For MeasuringAC/DC
Sensor TypeHall Effect
Current - Sensing50A
Number of Channels1
OutputRatiometric, Voltage
Sensitivity26.4mV/A
FrequencyDC ~ 200kHz
Linearity±0.9%
Accuracy-
Voltage - Supply3V ~ 3.6V
Response Time2.5µs
Current - Supply (Max)15mA