POT 1M OHM 1/5W CARBON LOG
Product Attributes:
Series23, Citec
Product StatusActive
Resistance (Ohms)1M
Tolerance±20%
Power (Watts)0.2W, 1/5W
Built in SwitchNone
Number of Turns1.0
Features-
TaperLogarithmic
Number of Gangs1
Adjustment TypeUser Defined
Temperature Coefficient5%
Rotation300°
Resistive MaterialCarbon
Termination StyleSolder Lug
Actuator TypeFlatted
Actuator Length1.969" (50.00mm)
Actuator Diameter0.250" (6.35mm)
Bushing Thread-
Mounting TypePanel Mount
TT-DKEY-A105789-ND
in stockINR 944.6399999999999
TE Connectivity Passive Product
1 1
TE Connectivity Passive Product A105789-ND
Sku: TT-DKEY-A105789-ND
Description of product
POT 1M OHM 1/5W CARBON LOG
Product Attributes:
Series23, Citec
Product StatusActive
Resistance (Ohms)1M
Tolerance±20%
Power (Watts)0.2W, 1/5W
Built in SwitchNone
Number of Turns1.0
TaperLogarithmic
Number of Gangs1
Adjustment TypeUser Defined
Temperature Coefficient5%
Rotation300°
Resistive MaterialCarbon
Termination StyleSolder Lug
Actuator TypeFlatted